"The Splitter" är en kombinerad öppen och återcirkulerande dumpventil. Denna kombinerande dumpventil är konstruerad att fungera ihop med många turboladdade bilar med luftmassemätare.
Du får den öppna dumpens ljud ihop med bilens krav på återcirkulation i samma dump. Du kan köra den som helt återcirkulerande för dem motorer som kräver detta.
Denna ventil använder en koppar och zink legerings kolv som utnyttjar ny tätning teknik tillsammans med en variabel fjäderförspänning med inbyggd spärr.
Toppjustering som kommer att möjliggöra en exakt justering för att matcha ventilen till din motor. Detta uppnås genom att använda en unik, konisk, progressiv fjäder som möjliggör ett brett inställningsområde.
Denna unika fjäder designen gör också att kolven kan obegränsat komprimeras oavsett inställning på topp justeringen av fjädern du har. Andra tillverkare har oftast en cylindriska fjäder med justerbar förspänning, denna design begränsad kolvrörelsen och en minskning av flödet uppstår om den är hårt ställd.
-"When we say our products are Engineered For Performance. Its not a catchy sales phrase, it’s the truth and we prove it with every product we manufacture."
Ladda ner inställningsmanual: click here
Viktigt!:  Denna ventil måste monteras med kolven emot trycksidan, BOSCH ventilen som användsflitigt kan behöva vändas.